HOKU ja Factory avaavat Kukontorilla - Forumin uudistunut sisäpiha Helsingin keskustassa houkuttelee tunnettuja ravintolatoimijoita

HOKU ja Factory tuovat keväällä 2027 Forumin Kukontorille kaksi erilaista ja toisiaan täydentävää ravintolakonseptia: havaijilaisesta ruokakulttuurista ammentavan aasialaisen fuusioravintolan sekä laadukkaaseen kotiruokaan keskittyvän ravintolan. Uudet avaukset vauhdittavat uudistetun Kukontorin kasvua yhdeksi Helsingin keskustan kiinnostavista uusista ravintola- ja kohtaamispaikoista. Viime vuosina vehreäksi kaupunkikeitaaksi uudistuneen alueen ravintolatarjonta monipuolistuu samalla merkittävästi.

HOKU siirtää nykyisen ravintolansa Kampista Forumin 3. kerroksen sisäpihalla sijaitsevalle Kukontorille. Ravintola tunnetaan havaijilaisesta ruokakulttuurista vaikutteita ammentavasta aasialaisesta fuusiokeittiöstään, laadukkaista raaka-aineistaan sekä uskollisesta asiakaskunnastaan. HOKU näkee Kukontorin vehreän sisäpihan ja oman terassin mahdollisuutena viedä ravintolakonseptiaan entistä pidemmälle.

”Kukontorissa yhdistyvät erinomainen sijainti, kiinnostava kaupunkiympäristö ja alueen voimakas kehitys. Näemme täällä paljon potentiaalia ja uskomme, että ravintola löytää uudesta sijainnistaan sekä vanhat että uudet asiakkaat. Erityisen innostuneita olemme vehreästä sisäpihasta ja omasta terassista, jotka avaavat meille aivan uusia mahdollisuuksia kehittää ravintolakokemusta. Olemme innoissamme päästessämme osaksi Kukontorin tarinaa”, ravintola HOKUn Executive Chef ja omistaja Ryan Shibuya sanoo.

HOKUn lisäksi Kukontorille avautuu keväällä 2027 Factory, joka tunnetaan laadukkaasta kotiruokakonseptistaan, paikan päällä valmistetusta ruoastaan sekä monipuolisesta buffetistaan. Ravintola tarjoaa lounas- ja illallisbuffetin sekä monipuolisen salaattibaarin. Forumiin avautuvasta ravintolasta tulee yksi Factoryn merkittävimmistä toimipaikoista ja samalla tärkeä askel ketjun laajentumisessa Helsingin keskustassa.

Ravintolan avautuminen vastaa suoraan käyttäjien toiveisiin, sillä Spondan Forum-korttelissa toteuttamassa kyselyssä kotiruoka nousi yhdeksi selkeimmistä ravintolatarjontaan liittyvistä kehitystoiveista toimistotyöntekijöiden keskuudessa.

”Olemme viime vuosina laajentaneet määrätietoisesti myös kauppakeskuksiin, joissa tavoitamme asiakkaat osana heidän arkeaan. Forumin Kukontori on meille erittäin kiinnostava kohde ja tärkeä askel kasvussamme Helsingin keskustassa. Kukontori tuo meidät keskelle vilkasta kaupunkiympäristöä ja lähelle niin alueen toimistotyöntekijöitä kuin muita keskustan kävijöitä”, Ravintotalot Oy:n toimitusjohtaja Matti Karvonen sanoo.

Kukontorin kehitys näkyy nyt myös ravintolatarjonnassa

Kukontori on viime vuosina muuttunut läpikulkureitistä Suomen saariston inspiroimaksi vehreäksi kaupunkikeitaaksi, joka kutsuu pysähtymään, kohtaamaan ja viihtymään keskellä Helsingin ydinkeskustaa. Viheristutusten, uusien oleskelualueiden ja näyttävän Kukko-muraalin luoma viihtyisä ympäristö täydentyy nyt entistä monipuolisemmalla ravintolatarjonnalla, kun HOKU ja Factory avaavat alueelle uudet ravintolansa. Molemmat ravintolat avaavat Kukontorille myös omat terassinsa, jotka tuovat alueelle lisää elävyyttä ja tekevät siitä entistä houkuttelevamman paikan viettää aikaa.

”Kukontorin kehittämisen tavoitteena on ollut luoda keskustaan viihtyisä, vehreä ja elämyksellinen paikka, jossa ihmiset voivat kohdata, viettää aikaa ja nauttia laadukkaista palveluista. Olen erittäin iloinen saadessani toivottaa sekä HOKUn että Factoryn tervetulleiksi Kukontorille. Ne tuovat alueelle juuri sellaista laatua, monipuolisuutta ja vetovoimaa, jota haluamme Kukontorilla vahvistaa. Samalla monipuolistuva ravintolatarjonta tukee laajempaa tavoitettamme kehittää Helsingin keskustasta entistä elävämpi, kiinnostavampi ja houkuttelevampi paikka niin kaupunkilaisille, työntekijöille kuin turisteillekin”, Spondan toimitusjohtaja Christian Hohenthal sanoo.

Kukontorin ravintolakokonaisuus vahvistuu myös nykyisten toimijoiden kehittyessä. Suburritos Fresh Mexican Kitchen siirtyy Kukontorilta Forumin kolmanteen kerrokseen, ja Kukontorin yhteydessä toimivat Picnic sekä Plants ovat hiljattain uudistaneet konseptejaan. Uudistunut tarjonta ja alueen uudet ravintolat muodostavat yhdessä monipuolisen kokonaisuuden, joka palvelee niin lounastajia, kahvittelijoita kuin iltaa viettäviä kävijöitä.